top of page

Що таке остеохондроз?

Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, яке виникає через пошкодження міжхребцевих дисків та зміни в хребцях. Це стан, що розвивається поступово і може призвести до болю, дискомфорту та обмеженої рухливості.


Основні симптоми остеохондрозу можуть включати:

 • Біль у спині, шиї або нижній частині спини;

 • Відчуття скованості або обмеженої рухливості;

 • Біль у руках або ногах;

 • Поколювання або відчуття "мурашок";

 • Слабкість у м'язах;

 • Погіршення симптомів при здійсненні рухів або навантаженнях.


Остеохондроз може мати кілька причин, включаючи:

 • Пошкодження міжхребцевих дисків через зношування або травму;

 • Недостатня фізична активність, що призводить до ослаблення м'язів спини;

 • Порушення постави та неправильний розподіл навантаження на хребет;

 • Генетична схильність;

 • Сидячий спосіб життя та неправильна посадка при сидінні;

 • Старіння та природні зміни, пов'язані зі старінням.


Зі старінням, міжхребцеві диски поступово втрачають свою пружність і воду, що знижує їх амортизаційні властивості. Це природний процес, але в деяких випадках може призвести до розвитку остеохондрозу.


Зміни, пов'язані зі старінням, також можуть впливати на структуру хребта. Хребці можуть деформуватись, стаючи менш щільними й втрачаючи свою нормальну форму. Це може спричинити зміни в поставі, зменшену рухливість та ризик утворення випинання або грижі міжхребцевого диска.


Для встановлення діагнозу остеохондрозу лікар зазвичай проводить наступні процедури:


1️. Медичне обстеження: лікар вивчає скарги пацієнта, його медичну історію та проводить фізичний огляд для пошуку ознак хребетної дисфункції.


2️. Інструментальні дослідження: це можуть бути рентгенівське обстеження, комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці методи дозволяють отримати зображення хребта та виявити зміни, пов'язані з остеохондрозом.


3️. Лабораторні та інші дослідження: іноді лікар може направити на аналізи крові або інші дослідження, щоб виключити інші можливі причини симптомів та підтвердити діагноз остеохондрозу.


Лікування остеохондрозу може включати комбінацію консервативних методів та реабілітаційних заходів. Основні методи лікування остеохондрозу включають:


1️. Фізіотерапія та фізичні вправи: спеціально підібрані комплекси вправ і фізіотерапевтичні процедури можуть допомогти покращити м'язовий тонус, зміцнити м'язи спини та підтримувати правильну поставу.


2️. Медикаментозне лікування: лікар може призначити протизапальні та знеболювальні препарати для зменшення болю та запалення в хребті.


3️. Ортопедичні засоби: використання ортопедичних поясів, корсетів або ортопедичного матраца може надати підтримку хребта та зменшити навантаження на уражену ділянку.


4️. Інвазивні процедури: у деяких випадках, якщо консервативні методи не принесли достатнього полегшення, можуть бути розглянуті інвазивні процедури, такі як ін'єкції кортикостероїдів або блокади для зменшення болю та запалення.


5️. Хірургічне втручання: в окремих важких випадках, коли інші методи не принесли результатів, може бути розглянута хірургічна операція для видалення випинання диска або стабілізації хребта.


Щоб запобігти розвитку остеохондрозу і зберегти здоровий хребет, рекомендується дотримуватися наступних профілактичних заходів:


1️. Правильна постава: слід стежити за своєю поставою під час сидіння, стояння і ходьби. Уникайте погорблення, надмірного нахилення або похилих позицій.


2️. Фізична активність: регулярні фізичні вправи, зокрема зміцнення м'язів спини, допомагають підтримувати хороший м'язовий тонус та гнучкість хребта.


3️. Раціональне навантаження: при підійманні важкого предмета або здійсненні фізичних робіт слід дотримуватися правильної техніки підіймання, розподіляти навантаження на обидві сторони тіла та уникати раптових рухів.


4️. Контроль ваги: зайва вага може створювати надмірне навантаження на хребет. Здорова й збалансована дієта та регулярна фізична активність допоможуть підтримувати нормальну вагу.


5️. Регулярні перерви: під час тривалої сидячої роботи слід робити короткі перерви, під час яких рекомендується здійснювати розтяжку і вправи для розслаблення м'язів.


6️. Ергономіка робочого місця: правильна організація робочого місця, використання зручного стільця з підтримкою спини та монітора на відповідній висоті допоможуть підтримувати правильну поставу.


Важливо пам'ятати, що це загальні рекомендації, і для кожної людини можуть бути певні протипоказання. Тому обов'язково потрібно звернутися до лікаря-вертебролога, який у випадку діагностики остеохондрозу зможе підібрати індивідуальний план лікування.

Comments


bottom of page