top of page

Що потрібно знати про хворобу Паркінсона

Хвороба Паркінсона — хронічне захворювання нервової системи, що прогресує і призводить до порушення контролю над рухами в результаті руйнування клітин, які виробляють нейромедіатор дофамін. Якщо сказати простіше, то в головному мозку знаходиться чорна субстанція, яка регулює і координує тонус м’язів та швидкість рухів. Коли в чорній субстанції гине до 80% нейронів, які виробляють дофамін, стають помітні прояви хвороби. Тож, як усе відбувається – зрозуміло, а от через що – і досі залишається загадкою, адже причини захворювання до кінця не вивчені.


Хвороба Паркінсона доволі дестабілізуюча для пацієнтів, оскільки вона суттєво знижує соціальну активність людини та рівень її життя. Якщо ж не взяти захворювання під контроль, то поступово настає ще й інвалідизація.


Патологія стосується людей в основному середнього та похилого віку. Щоправда, за останні роки хвороба «помолодшала» років на 10 і тепер навіть в 30-ть можна почути такий діагноз. Симптоми хвороби зазвичай помічають близькі люди, пацієнт звертає на них увагу значно пізніше. Тож, якщо у вашому оточені є люди з такою клінічною картиною, не будьте байдужими й зверніться до невролога.


Симптоми хвороби Паркінсона

Моторні (рухові) прояви:

🔹тремтіння рук, ніг, голови в стані спокою;

🔹уповільнена рухлива активність та зміна м'язового тонусу (відчуття скутості);

🔹зміна ходи (малі кроки, човгаюча хода, сутулість);

🔹збідніла міміка (людина наче перебуває в масці без емоцій);

🔹проблеми з виконанням звичайних побутових речей (застібання ґудзиків, зав’язування шнурків, піднесення кружки до губ, тримання ручки для письма тощо);

🔹мовлення уповільнюється, змінюється голос (він стає тихим, монотонним). Немоторні прояви:

🔹зниження нюху, порушення слиновиділення;

🔹порушення сечовипускання, статевої функції, часті запори;

🔹безсоння вночі та сонливість вдень;

🔹зміни в характері — людина стає більш роздратованою, емоційно нестійкою, схильною до депресивного стану тощо.


Важливо з перших проявів вчасно встановити діагноз та призначити правильну терапію, адже будь-яка затримка у цьому питанні може призвести до важких наслідків. Якщо ж за лікування взятися вчасно, то можливо значно покращити стан пацієнт та адаптувати його до нових умов життя. Від хвороби Паркінсона неможливо вилікуватися, але можна взяти під контроль її симптоми, щоб поліпшити якість життя пацієнта. Для цього використовують наступні методи лікування:

1. Медикаментозне. Оптимальне поєднання препаратів підбирається з урахуванням стадії захворювання, моторних та немоторних проявів, віку пацієнта та стану здоров’я.

2. Хірургічне. Ефективне хірургічне лікування хвороби Паркінсона можливе завдяки новітній методиці – стереотаксичній нейрохірургії. Хворі після цієї операції мають гарні результати боротьби із недугою.


Пам'ятайте, що своєчасне діагностування захворювання та призначення правильного лікування здатні покращити та подовжити ваше життя!

Comments


bottom of page