top of page

Про донорство кісткового мозку

Кістковий мозок — це м'яка тканина всередині кісток, яка виробляє кровотворні стовбурові клітини.


Коли захворювання вражає кістковий мозок таким чином, що він не може виробляти стовбурові клітини або виробляє хворі клітини, тоді трансплантація може бути найкращим варіантом лікування.


Пересадка кісткового мозку є насправді трансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин кісткового мозку. Ці клітини володіють важливою унікальною властивістю — відновлювати нормальне кровотворення у хворих.


Коли у людини внаслідок хвороби утворюються ненормальні клітини крові, або нормальні клітини не утворюються взагалі — їх потрібно замінити здоровими клітинами.


Для деяких пацієнтів можлива аутологічна трансплантація — пересадка стовбурових клітин, зібраних з власного кровотоку хворого.

Для інших потрібна алогенна трансплантація — донація клітин від кровного родича (наприклад, сиблінга) або від неродинного донора.


Перший і той, який найчастіше використовується (80% випадків) спосіб донації — це забір стовбурових клітин із циркулюючої крові. Сама процедура забору клітин триває 3-5 годин, в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати, та нагадує здачу тромбоцитів. Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони скоро проходять за 1-2 дні. Другий спосіб (рідше використовується — у 20% випадків) — пожертвування самим кістковим мозком, що передбачає отримання стовбурових клітин з тазових кісток. Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням в лікарні. Також можливі побічні ефекти: втомлюваність, незначний біль, синці у місці забору, які скоро проходять.


Донорство кісткового мозку — відновлювальне донорство, яке є безпечним. Донор жертвує не більше 1-5% від загального обсягу кровотворних стовбурових клітин. Такої кількості цілком вистачає, щоб забезпечити кровотворення пацієнта на все життя. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів. Донор-людина, яка дарує шанс на життя!


Будь-яка здорова людина віком від 18 до 35 років може зареєструватись потенційним донором кісткового мозку. Якщо ви страждаєте хронічною хворобою, або будь-яким іншим важким захворюванням; регулярно приймаєте ліки – будь ласка, обговоріть це з працівниками реєстру.


Якщо ви виявили бажання стати донором кісткового мозку, то потрібно звернутися до Українського Реєстру Донорів Кісткового Мозку.

Comments


bottom of page