top of page

Небезпека хронічного недосипання

У деяких людей недосипання виникає через те, що вони сплять менше ніж 8 годин на добу. Інші сплять достатньо, але не отримують якісного сну, тому все одно прокидаються з відчуттям втоми.


Що викликає хронічне недосипання: 🔹позмінна робота (особливо зміни в нічний час); 🔹вживання алкоголю; 🔹вживання стимуляторів, таких як кофеїн, у другій половині дня; 🔹високий рівень стресу, тривоги та депресії; 🔹відсутність якісного сну через хропіння; 🔹біль; 🔹синдром неспокійних ніг; 🔹парасомнії (розлади сну), такі як нічні жахи, сомнамбулізм тощо.


Попри десятиліття досліджень, ми досі не впевнені, чому нашому організму потрібен сон. Однак, якщо ми не отримуємо рекомендованих 8 годин сну щоночі, вплив на наше здоров’я може бути руйнівним.


Нестача сну призводить до: 🔹підвищення артеріального тиску; 🔹інфарктів та інсультів; 🔹ожиріння; 🔹діабету; 🔹депресії та тривоги; 🔹зниження функції мозку; 🔹втрати пам’яті; 🔹ослаблення імунної системи; 🔹зниження фертильності (здатності до зачаття дитини); 🔹психічних розладів.


Недосипання є поширеною проблемою, і часто людина може впоратися з нею самостійно.


Майте розпорядок дня. Дотримання звичок до сну може значно змінити кількість і якість сну.


Обмежте час, який ви проводите біля яскравого світла або користування електронікою. Світло від них перед сном може порушити природні біоритми сну та неспання.


Уникайте вживання алкоголю або їжі ближче до сну. Легкий перекус — найкращий варіант, якщо ви відчуваєте голод перед сном.


Фізична активність, навіть проста прогулянка, може покращити якість сну.

Не покладайтеся на снодійні препарати. Тривале вживання снодійних та інших ліків — навіть тих, що продаються без рецепта — може негативно вплинути на ваш сон.


Однак, якщо симптоми не зникають при спробах впоратися з ними самостійно, слід звернутися до лікаря. Це особливо важливо, якщо у вас є симптоми апное (зупинки дихання) уві сні.


Автор статті невролог клініки "Надія" Новак Вікторія Мутталебовна.

Comments


bottom of page