top of page

Гострий та хронічний панкреатит

Панкреатит — це запалення підшлункової залози, що може мати серйозні наслідки для здоров'я. Основною функцією підшлункової залози є виділення ферментів, необхідних для розщеплення їжі та вироблення інсуліну для регуляції рівня цукру в крові.


🔥 Гострий панкреатит:

Гострий панкреатит розвивається раптово та може загрожувати життю. Його можуть спричинити такі фактори:

🔹Вживання алкоголю у великих кількостях;

🔹Неправильне харчування, особливо вживання великої кількості жирної або прожареної їжі;

🔹Вроджені аномалії підшлункової залози;

🔹Виразкова хвороба, гастрит або інші шлунково-кишкові захворювання;

🔹Вживання деяких лікарських препаратів.


Симптоми гострого панкреатиту можуть включати:

🔹Гострий інтенсивний біль у верхній частині живота, який може випромінювати на спину;

🔹Нудота та блювота;

🔹Збудження або сонливість;

🔹Підвищена температура тіла.


⌛️ Хронічний панкреатит:

Хронічний панкреатит розвивається повільно та поступово погіршує функцію підшлункової залози. Часто його спричиняє продовжене вживання алкоголю, але інші фактори також можуть впливати на розвиток цього стану.


Симптоми хронічного панкреатиту можуть включати:

🔹Біль у верхній частині живота, що може посилюватись після їжі;

🔹Втрата апетиту та схуднення;

🔹Виснаження та втома;

🔹Проблеми з травленням та неправильними стільцями.


🩺 Діагностика та лікування:

Для діагностики панкреатиту можуть застосовуватись різні методи, включаючи ультразвукове дослідження, комп'ютерну томографію та кровний аналіз.


Лікування панкреатиту залежить від його типу та тяжкості. Це можуть бути:

🔹Загальні рекомендації щодо харчування та стилю життя;

🔹Медикаментозна терапія для зменшення запалення та контролю болю;

🔹Хірургічні втручання у важких випадках.


При панкреатиті, особливо під час загострення, дієта грає важливу роль у полегшенні симптомів та поліпшенні стану підшлункової залози. Основна мета дієти при панкреатиті полягає в зменшенні навантаження на підшлункову залозу, зниженні запалення та полегшенні процесу травлення.


Ось кілька рекомендацій щодо дієти при панкреатиті:

🔹Обмеження жирів: споживання великої кількості жирів може збільшити вироблення ферментів підшлункової залози, що може посилити запалення. Оберіть нежирні джерела білка, такі як курятина без шкіри, риба з низьким вмістом жирів та молочні продукти з низьким вмістом жирів.

🔹Маленькі порції та часті прийоми їжі: розбийте свій раціон на 5-6 невеликих прийомів їжі протягом дня. Це допоможе зменшити навантаження на підшлункову залозу та полегшить процес травлення.

🔹Уникайте важкого та прожареного: обмежте споживання жирної, прожареної та гострої їжі, оскільки вона може спричиняти подразнення підшлункової залози. Варіть, запікайте або використовуйте пароварку для приготування їжі.

🔹Враховуйте індивідуальні особливості: деякі продукти можуть спричиняти дискомфорт або погіршення симптомів у конкретних людей. Спостерігайте свою реакцію на різні продукти та уникайте тих, які викликають негативну відповідь.

🔹Приділяйте увагу рідині: забезпечте достатнє споживання рідини, особливо води. Гідратація важлива для підтримання нормальної функції підшлункової залози та полегшення травлення.

🔹Уникайте алкоголю та кави: алкоголь та кава можуть подразнювати підшлункову залозу та спричиняти запалення. Варто уникати їх або споживати з обережністю.


❗️ Важливо звернутися до лікаря, якщо ви спостерігаєте симптоми панкреатиту або вам відомо про ризикові фактори. Лікар проведе детальне обстеження та призначить належне лікування.


Здоров'я підшлункової залози є важливим для нашого загального добробуту. Будьте уважні до свого організму та слідкуйте за своїм здоров'ям! 💚

Comentarios


bottom of page